خرید کتاب بانک کتاب بانک کتاب غذای توله سگ یونی کتاب سگ هاسکی تور ترکیه تور روسیه تعمیر موتور خانه شرکت خدمات فنی مهندسی آرنا آموزش تایپ ده انگشتی ثبت لینک شما خواص میوه ها
بستن تبلیغات [X]
نظافت نمای ساختمانهای بزرگ : اسانسور کارگاهی


نظافت نمای ساختمانهای بزرگ

کاربرد بالابرهای کارگاهی در نماسازی و نظافت نمای ساختمان­ها

در دنیای امروز، همراه با پیشرفت و نوآوری در بخش­های مختلف ساخت و ساز، اعم از ساختمان­سازی نیاز به وجود تجهیزات گوناگون، چه در حین ساخت و ساز و چه پس از اتمام آن و با هدف سرویس و نگهداری از آن­ها، بیش از پیش محسوس و ضروری به نظر می­رسد.

نیاز به جا به جایی عمودی یا شیب­دار یکی از این ضروریات است، زیرا سازه­های مرتفعی مانند برج­ها، روز به روز رو به افزایش بوده و نیاز به انجام انواع و اقسام کارها نظیر تعمیرات و یا نظافت و... برای آن­ها وجود دارد. بالابر کارگاهیهرچند ماهیتاً، جدید نبوده و سال­هاست که مورد استفاده قرار می­گیرند، اما امروزه از جهات مذکور در بالا، بیشتر مورد توجه و نیاز هستند و خوب است بیشتر با انواع آن­ها آشنا شویم تا بتوانیم از قابلیت­های آن­ها برای تسهیل انجام کارها بهره ببریم.

آسانسور کارگاهیرا بر اساس قابلیت نوع حرکت، می­توان به دو دسته­ی کلی تقسیم نمود:

  • بالابر کارگاهی که فقط می­توان از آن برای جا به جایی حمل عمودی بار و نفرات استفاده نمود.
  • بالابرگارگاهی که امکان جا به جایی افقی افراد جهت دسترسی آن­ها به نقاط مختلف یک ارتفاع معین را نیز فراهم می­کنند.

در این مطلب به معرفی دو بالابر کارگاهی تحت عنوان "بالابر سکوی کار" و "بالابر حمل و نقل" که هر دو از نوع دوم هستند، خواهیم پرداخت.

بالابر کارگاهی سکوی کار

شاید هنگامی که به برج­ها و ساختمان­های بسیار بلند و مرتفع با نمای شیشه­ای نگاه می­کنید، این سوال در ذهنتان نقش بسته باشد که نمای این ساختمان­ها چگونه اجرا شده است و یا در صورت نیاز به انجام کارهای مختلف بر روی نمای آن­ها، به چه طریقی می­توان به این ارتفاع زیاد دسترسی پیدا کرد؟!

به طور کلی امروزه کارهایی از این دست که مستلزم دستیابی به ارتفاعات بالا و انجام کار و حرکت افقی در آن جا باشد، کم نیستند. یکی از روش­های معمول بستن داربست و انجام کار با کمک آن است. هم چنین شیوه­های جدیدتری نظیر روش راپل نیز جهت کارهایی مانند شستشوی نمای برج­ها به کار می­روند، اما هر یک معایبی مثل ایمنی پایین یا سرعت کم و محدودیت حرکت حین انجام کار را به همراه دارند. در این میان وجود بالابرهای سکوی کار که توسط شرکت­هایی نظیر الیماک طراحی و تولید شده­اند، می­تواند راه­گشا باشد و انجام کار را تسهیل نمایند. اهمیت و برتری اسانسور کارگاهی از نوع سکوی کار زمانی ملموس و محسوس­تر خواهد شد که پیشرفت معماری و در نتیجه پدید آمدن ساختمان­هایی با نماهای پیچیده به لحاظ شکل و اندازه را در نظر بگیریم. علاوه بر این دربسیاری موارد برای پوشش نمای ساختمان­ها از موادی مثل آلومینیوم یا سنگ­هایی استفاده می­شود که در ابعاد بزرگ تولید می­شوند که در تمام این موارد نیاز به این داریم که برای نماسازی از وسیله­ای استفاده کنیم که از نظر آزادی عمل و حرکت در حین کار انعطاف پذیری خوبی داشته باشد و هنگام کار بتواند به کارگران آزادی عمل بدهد. این جاست که نتیجه­ی مقایسه­ بین بستن داربست و استفاده از بالابر کارگاهی سکوی کار کاملاً واضح است. به طور حتم وجود چنین بالابرهایی، مجریان طرح­ها را بسیار خشنود خواهد نمود. زیرا استفاده از بالابر کارگاهی سکوی کار به جای داربست در چنین مواردی مزایایی مانند موارد زیر را به همراه دارد:

  • فراهم آمدن شرایط ایمن­تر حین انجام کار
  • بالا رفتن سرعت انجام کار
  • آزادی عمل بیشتر کارگران حین انجام کار
  • حذف بسیاری از هزینه­ ها و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی

بالابر گارگاهی حمل و نقل

زمانی که بحث کار بر روی نمای ساختمان پیش می­آید، بستن داربست اولین گزینه­ای است که به ذهن می­رسد. اما وجود بالابرهای کارگاهی تحت عنوان "بالابر حمل و نقل" نیز می­تواند گزینه­ ای مناسبی برای انتخاب باشد. این بالابرها کارایی و مزایایی مشابه مزایای "بالابر سکوی کار" که در قسمت پیش عنوان شد دارند، با این تفاوت که برای ساختمان­هایی کاربرد دارند که به لحاظ شکل و اندازه پیچیدگی متوسط و نه بالا داشته و در آن­ها استفاده از بالابر سکوی کار مقرون به صرفه نبوده و در واقع نیازی به امکانات زیاد آن­ها ندارند.

تفاوت­های فنی عمده­ی بالابرهای سکوی کار و بالابرهای حمل و نقل را می­توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • طول پلت فرم در بالابرهای حمل و نقل کم­تر از طول پلت فرم بالابرهای سکوی کار است.
  • ظرفیت حمل بالابرهای حمل ونقل کم­تر از همین ظرفیت در بالابرهای حمل و نقل است.
  • بالابرهای حمل و نقل فضای کم­تری از سایت ساخت و ساز را اشغال می­کنند.

یادآوری می­کنیم که بالابرهای به نسبت کوچکی که تحت عنوان بالابرهای قیچی شناخته می­شوند و معمولا در سالن­ها و فضاهای بزرگ مثل کارخانجات برای انجام تعمیرات و نظافت و حتی حمل بار کاربرد دارند نیز نوعی بالابر کارگاهی حمل و نقل محسوب می­شوند.

جهت مشاوره فنی می توانید با گروه صنعتی ایستا صدر تماس حاصل فرمایید.

منبع: نحوه نظافت نمای ساختمانهای بزرگ

ما را در لینکدین دنبال کنید

ما را در فیس بوک دنبال کنید

ما را در گوگل پلاس دنبال کنید

شماره تماس:36307626-041

آدرس وب سایت:www.tcch-co.ir


[ بازدید : 89 ]

[ چهارشنبه 22 دی 1395 ] [ 13:45 ] [ ایستا صدر ]

[ ]